Карти не візьмуть, або ціни підвищать: росіян чекають складнощі в магазинах

356


Судячи з описаних Асоціаціями показниками, мова може йти про зростання роздрібних цін до 10%. У другому випадку мова вже буде йти про поступове масову відмову рітейлерів від прийому безготівкових платежів банківськими картами. Російські Асоціація компаній Інтернет-торгівлі (АКІТА) і асоціації компаній роздрібної торгівлі (АКОРТ) напередодні знову виступили з попередженням про швидке зростання цін в магазинах країни.
Обидві організації направили свої звернення Асоціації банків Росії (АБР), в яких попереджають про високий ризик зростання цін на більшість товарів у магазинах країни. Подібний прогноз представники організацій пов’язують з високими тарифами на послуги еквайрінгу (безготівкової оплати товарів).
Так, представники АКОРТ відзначають, що витрати російських рітейлерів на послуги еквайрінгу за останні п’ять років збільшилася з 2,8% до 4,5%. Крім усього іншого, збільшення ставок за послуги позначилося і на показниках прибутку продавців, які вже в поточному році можуть недоотримати приблизно 10% прибутку.
Тим самим, високі комісії за послуги безготівкової оплати у роздрібних магазинах позбавляють їх можливості стримування цін від зростання і погіршують умови діючих дисконтних систем (знижок) для величезної кількості покупців.
«Оплата через банківські карти в останні роки стала обходитися торговельним організаціям приблизно вчетверо дорожче, ніж інкасація з прийманням готівки банками. У сформованій ситуації приймання банківських карт до оплати стає невигідною послугою і стимулює багато підприємств малого і навіть середнього бізнесу до повернення до розрахунків з покупцями, при яких приймаються тільки готівкові платежі», – поскаржилися в Асоціації компаній роздрібної торгівлі.
У свою чергу у АКІТА відзначають, що сьогодні середня ставка за послугами еквайрингу коливається в діапазоні від 1,2 до 1,5 відсотків, у той час як при інкасації цей показник не перевищує 0,22%. Тут також попереджають про те, що можуть відмовитися від безготівкового розрахунку з покупцями, направивши зекономлені кошти на підвищення якості, привабливості і різноманітності сервісів, що надаються клієнтам.
В Асоціації банків при цьому висловлюють упевненість в тому, що в разі зниження ставок за послуги еквайрингу багатьом фінансовим установам доведеться піти на погіршення умов за програмами лояльності та кредитними картками клієнтів.
«Близько 15% від загального обсягу безготівкових покупок сьогодні оплачуються безпосередньо кредитними картами. Якщо банки підуть на зниження тарифів за еквайринг, умови таких кредитів будуть різко погіршено. Це зумовить падіння попиту у зазначеному сегменті приблизно на 30%», – прокоментував позицію АБР директор Асоціації Олексій Войлуков.
Ситуація, в цілому, складається досить прозорою. За діловою перепискою та складними термінами, які озвучують представників усіх вищезазначених організацій ховається два досить простих ризику для кінцевого споживача. Так, у першому випадку підприємства роздрібної торгівлі будуть змушені підвищити відпускні ціни на реалізовуваний товар на суму, яка дозволить нівелювати збільшені витрати і недоотриманий прибуток від високих ставок на еквайринг.
Судячи з описаних Асоціаціями показниками, мова може йти про зростання роздрібних цін до 10%. У другому випадку мова вже буде йти про поступове масову відмову рітейлерів від прийому безготівкових платежів банківськими картами – це спричинить за собою не тільки незручності, але і, як зазначили в АБР, погіршення умов обслуговування тих росіян, які звикли оплачувати покупки кредитними картами.
Віталій Тагоров