Домашнє пиво своїми руками

364

Як то стоячи в пробці по дорозі додому, випадково побачив банер з рекламою домашніх пивоварень. Записавши номер відразу ж набрав, консультант продавець розповів про обладнання для початківців і порадив взяти пивний концентрат, все про все він нарахував в 2 тисячі рублів. Я трохи подумавши, зважився заморочити.

В обладнання входило:
1 – Ферментер, краник зливної і гідрозатвор
2 – Концентрат пива(сусло) на 50 літрів
3 – Дріжджі спиртові
В результаті вийшов чудовий квас, повторюю квас!! але з літра вбивало як з двох літрів пива!
Мене це особливо не вразило, і я почав шерстити форуми і відео на ютубі. Є непоганий канал, кому треба напишу, але там в середньому відео йде по 4 години. Цікаво але клопітно! І я прийшов до того, що пиво слід варити як і годиться і солоду і хмелю, і насправді нічого в цьому складного немає. Постараюся покроково описати весь процес.
ДЛЯ ПОЧАТКУ ПОТРІБНО
1 – Каструля (Бажано емальована) Але якщо є нержавійка то супер
2 – Ферментер (Бажано спеціальний) без доступу кисню, і можливістю використання гідрозатвори, хтось пристосовує 20 літрові бутлі, я ж купив спеціальний ферментер, використовую вже 2 роки(Брагу ставлю). З краном і гідрозатворів 700 рублів
Домашнее пиво своими руками пиво
3 – Ареометр(Сахарометр) для вимірювання цукру в суслі 0 до 25% Ціна близько 200 рублів
Домашнее пиво своими руками пиво
4 – Нейлоновий мішок для затору, щоб не фільтрувати сусло.
Домашнее пиво своими руками пиво
5 – Можна, звичайно, віднести каструлю в холодну воду у ванну, але краще використовувати спеціальний мідний змійовик, для швидкого охолодження пива (Це важливо) Мені пощастило, приятель подарував 8 метрів мідної труби, яку я тут же зігнув у змійовик.
Домашнее пиво своими руками пиво
6 – Трубки пвх для входу і виходу холодної води в змійовик. Природно під діаметр вашої мідної труби.
Домашнее пиво своими руками пиво
7 – Термометр, зручніше все електронний, я використовую такі
Домашнее пиво своими руками пиво
Домашнее пиво своими руками пиво
Ну ось начебто і все, що потрібно для початку, не рахуючи інгредієнтів. А саме важливе це стерильність! абсолютно всього обладнання. Я банально використовую перекис водню, це і дешево і просто, а головне ефективно! До речі слід зауважити, з усіх варок, скисло і пішло в унітаз всього дві варіння, і при цих варках до мене приходили друзі (подивитися на варіння) у вуличному одязі, я думаю це вплинуло на зараження сусла.
ІНГРЕДІЄНТИ
Хміль, солод, вода і дріжджі
Друзі, не знаю як у вас, але мені пощастило, що в моєму місті Іркутську є магазин для пивоваром і самогонників, і в ньому є абсолютно все! Зазвичай дзвоню і замовляю дроблення (в нашому магазині безкоштовно, але хтось на форумі писав, що беруть за помел рублів за 10 кг) на приготування 5 кг солоду (як правило три різних) є сайт з рецептами, кому треба скину, або не полінуйтеся, знайдіть в мережі. для першої варіння я купив жатецкий хміль і дріжджі для верхового бродіння, що “терплять” температуру до 30 градусів. У мене вдома температура 25, взяв з запасом. І ось коли все готово, приступаємо до варіння.
Домашнее пиво своими руками пиво
Домашнее пиво своими руками пиво
Домашнее пиво своими руками пиво
Для початку природно гідромодуль, я особливо не морочився і використовував гідромодуль 1 до 5, тобто 1 кг солоду на 5 літрів води. А так як процес сотсоит з таких етапів як затирання і промивка, то наступні 25 літрів води я ділив на дві частини, 16 літрів на затирання і 9 на промивку. У мережі дуже багато думок, я робив так, і все виходило. Кілька слів про воду. Я живу в Сибіру, і в мене з під крана біжить питна вода, з невеликим рівнем Ph. Тому я особливо не парився, і використовував її, тільки трохи знижував Ph лимонною кислотою, по моєму на мій обсяг води, я засинав 40 – 50 грам лимонної кислоти. Але в західній частині Росії, за браком доброї води испльзуют бутильовану воду.
ПРОЦЕС
Отже, приступаємо до самого процесу ЗАТИРАННЯ солодаИспользую першу-ліпшу в мережі схему затирання (це процес приготування пивного сусла, при якому солод змішують з гарячою водою, потім послідовно нагрівають до певних температурних діапазонів з метою активізації різних груп ферментів, що відповідають за смак, міцність, щільність, прозорість і пенообразованние в пиві)
Домашнее пиво своими руками пиво
Розігріваю воду в каструлі до приблизно 54 градусів, і занурюю дроблений солоді в спеціальному мішку, про який писав раніше. і витримую на це температурі (зазвичай я знімав каструлю з плити і переховував величезним пледом) десь 10 – 15 хвилин, білкова пауза, на якій відбувається розщеплення білків (Це благотворно впливає на піноутворення і стійкість пивної піни, так само підвищує екстрактивність сусла)
Далі знову на плиту і розігріваю до 62 – 65 градусів, і знову роблю паузу, прибираючи з плити під ковдру на 40 – 60 хвилин, тут відбувається оцукрювання ( Ключова пауза для будь-якого типу солоду (ступеня модифікації), без якої ніяк не можна обійтися. Вона відповідає за перетворення крохмалю в потрібний для бродіння цукор)
Знову на плиту і доводжу до 78 градусів на 5 хвилин, цей процес називається мэшаут (Не зовсім температурна пауза у тому визначенні, яке ми дали вище, так як під час неї не здійснюється робота ферментів, а навпаки – служить для її зупинки. Проводиться перед промиванням солоду для зменшення в’язкості сусла і збільшення швидкості фільтрації, що особливо важливо у випадках, коли затор і варіння сусла здійснюється в різних ємностях і потрібно злив сусла з заторника)
Звичайно, можна не паритися і використовувати однопаузное затирання, на 67 – 69 градусів 60 – 90 хвилин. Але я заморочился за технологіями, не шукаю простих шляхів мабуть.
Після мэшаута, слід провести цукрову пробу, щоб подивитися весь крохмаль перетворився на цукор, зазвичай краплю сусла капають в краплю йоду і дивляться на колір, якщо колір йоду не змінився, то все добре. Я перестав робити йодні проби, тому що завжди оцукрювання відбувалося відмінно, але якщо колір потемнів то потрібно провести ще одну паузу на 78 градусів хвилин 10 – 15, почитайте в мережі – Як правильно робити йодну пробу.
Далі слід промивання дробини, так як я робив затирання в мішку, то в іншу каструлю поміщав цей мішок, і просто пропускав через нього залишилися 9 літрів води (розігрітій до 78-80 градусів – це важливо) мішок не віджимав, а чекав поки зіллється, пивовари пишуть “не Можна віджимати” цю воду зливаємо в основний сусло, і на вогонь!
Далі слід кип’ятіння сусла, і охмеление.
Загалом процес кип’ятіння у мене займав 65 – 70 хвилин. Для себе вибрав кількість хмелю на це кількість сусла 30 грам (все залежить від рецепту)
Першу партію хмелю, 10 грам, засипаємо як тільки починає кипіти сусло, друга партія так само 10 грам в середині варіння, і залишився хміль за 5 хвилин до кінця варіння. Далі я використовував такий інгредієнт, як ірландський мох (так само продається в нашому магазині) спеціально для осадження білка в осад – освітлення пива. Хто його використовує, і взагалі ппшеничное пиво можна не освітлювати, цей пост розпочато взагалі з розмовах про пшеничне пиво
Чекаємо на п’ять хвилин, і приступаємо до швидкого охолодження сусла, це дуже важливий процес, так як засипати дріжджі в гаряче пиво не можна, вони просто загинуть. а довго охолоджувати сусло не можна, так як воно може окислитися або навіть заразитися (виливати 25 літрів пива в унітаз дуже прикро)
До речі забув, щоб дізнатися градус пива в подальшому, заміряємо ареометром щільність цукру в суслі!
Я охолоджував каструлю у ванні з холодною водою один раз, потім роздобув мідну трубу, швидкість охолодження приблизно 20 – 25 хвилин до прийнятної для дріжджів 20-23 градусів.
І тепер дуже важливий процес, переливання сусла в ємність для бродіння, пам’ятаємо, що все має бути стерильно!!! Я стерилізував всі перекисом водню і таблетками део хлору, в хлорі замачивал шланг помпу для переливання сусла (замовив на алі експресі, але вони у нас в місті продаються виявляється)
Домашнее пиво своими руками пиво
І ось коли сусло перелито, засипаємо рівномірно дріжджі, зазвичай інструкція на дріжджах є. перемішувати не треба, закриваємо ферментер, ставимо гідрозатвор, і наливаємо в нього бажано горілку, спирт або самогон! бродити довго, вода банально може стухнуть. і іноді може потрапити в сусло, при пересуванні ємності для бродіння, а якщо буде спиртовмісна рідина, шкоди вона майбутньому пива не принесе. Переносимо ферментер в зручне місце, подалі від джерел тепла, щоб температура не перевищувала бажаний поріг 25 градусів, для літнього часу я виготовив термобокс з піноплекс (це окрема історія)
Чекаємо поки відбуватися процес бродіння, як правило, 10 – 15 днів, бродіння пшеничного пива може досягати 25 – 30 днів, ближче до терміну завершення бродіння, починаємо відбирати сусло на аналіз, для цього потрібен ареометр (сахарометр) і колба, про яку забув написати заздалегідь, сусло назад не вливати! і тут вже можна отетеріти від запаху! хлопців чесно, я випивав, шкода було викидати.
До речі про вимірювання цукру в суслі, перший замір потрібно запам’ятати (той який після варіння)
припустимо там 11%, і чекаємо поки процес бродіння дійде в ідеалі до 2 – 3%. дивимося, що показання ареометра не міняється 3 – 4 дні, говорить про готовність. Процес може зупинитися і на 5 %, значить дріжджі лінуються, чи були скачки температури або ще які-небудь фактори. Але нічого страшного, дивися в спеціальну таблицю , і від НП – початкової щільності сусла, віднімаємо КП – кінцеву щільність сусла, і отримуємо приблизну фортеця пива
Домашнее пиво своими руками пиво
У нашому випадку наприклад НП – 11% КП – 3% 11 – 3 дорівнює 8, по таблиці це 3.75 градусів алкоголю.
Після того як пиво отбродило, відправляємо його на вторинне бродіння, процес називається карбонізація.
Як я роблю карбонізацію, знаючи що в мене 25 літрів сусла, купую 24 літрових пет пляшки, можна будь-яку пет пляшку, але бажано темну, а краще взагалі скляну пляшку, але це накладно. у кожну пляшку я засинаю декстрозу (також продається в нашому диво магазині) можна засипати цукор, але він дасть квасний присмак. Хтось навіть між додає. Я особисто використовую декстрозу, з розрахунком 8 – 9 грам на літр. Якщо у когось питання по вагам, то використовую ось таку диво поварешку
Домашнее пиво своими руками пиво
дуже корисна штука.
Так само не забуваємо про стерильність! я б навіть порадив вдома вологе прибирання зробити перед розливом на карбонізацію, руки обробити перекисом. переливати можна просто трубкою пвх, але я використовував спеціальну трубку, яка впирається в дно пляшки, відкриваючи клапан, тим самим пиво менше має контакт з киснем, що для нього згубно. щільно закручую пляшки. І при тій же температурі ставлю на карбонізацію, якщо все відмінно, то пляшки вже через добу повинні непогано надутися, а через дві доби просто повинні бути твердими, як бетон. Процес карбонізації проходить як правило 7 днів, потім пиво відправляється в холодильник, бажано на місяць! А ось тепер плюс пшеничного пива, яке я так полюбив, що його модно пити вже через добу двоє холоду, після вторинного бродіння. Не звертайте увагу на дріжджовий осад на дні пляшки, це норма. Знайдіть у мережі багато відео і статей, з пивовари дуже давно борються з дріжджовим осадом. Існує дуже багато бюджетних способів, але вони призводять тільки до зменшення осаду в пляшках, так і взагалі він не заважає, тільки слід правильно наливати пиво, і є штами дріжджів, які дають щільний осад, наприклад S33. Та й взагалі корисні пивні дріжджі. Зберігатися таке пиво близько 2 років, за рахунок тих же дріжджів.
Ну ось ніби і все, намагався максимально зацікавити, розраховував на категорію людей, зовсім не знайомих з цим захоплюючим процесів, який я вважаю навіть творчим, про дуже цікавим і смачним хобі. Раджу вести зошит з варками, записуючи звістка процес, рецепт і інше, судячи по своєму зошиті я зварив близько 350 літрів пива. Єдиний мінус домашнього пива, це те що воно дуже швидко закінчується, тому що ти на радощах починаєш всіх підряд пригощати, доводячи що домашнє пиво не зрівнятися з магазинним. До речі, якщо когось збентежило вміст алкоголю в пиві 3.75, то не бійтеся, літр домашнього б’є по голові як міцне пиво, мабуть тому що в магазинному пиві немає завірених градусів або це похибка вимірів домашнього пива.
Варив різні сорти, але прийшов до пшеничне, з кількох причин, по-перше це температура бродіння, так як у мене немає можливості бродити сусло при низьких температурах, доводиться варити елі. А хто живе у своїх будинках, або має великий вільний холодильник, може задуматися і варінні лагерів (сорт пива з низькою температурою бродіння) тут природно свої рецепти і відповідно табірні штами дріжджів. Написав коротко, дуже багато нюансів, якщо дуже треба, можна зв’язатися в соц мережах або дискордах, вайберах та інших засобах комунікації. А так все є в мережі. але я, скажу чесно, часто звертався до “наставників”
Домашнее пиво своими руками пиво
Домашнее пиво своими руками пиво
Домашнее пиво своими руками пиво
Домашнее пиво своими руками пиво
60 рублів така 0.5 з бугельної пробкою
Домашнее пиво своими руками пиво
Зліва упаковки від дріжджів для пшеничного пива, що ще раз говорить про любов до пшеничне
Домашнее пиво своими руками пиво
Мій ферментер, ціна близько 11000, плюс його в від’єднується колбі з осадом дріжджів, почитайте інфу в тырнете, ферментер fastferment
Домашнее пиво своими руками пиво
Ось спеціальний термобокс, для тих у кого високі температури
Домашнее пиво своими руками пиво
Домашнее пиво своими руками пиво
І ось дріжджовий осад у молодому пиві, видно як дріжджі поділяються. Ось це живе пиво, а не магазинне нібито жЫвое.
Домашнее пиво своими руками пиво