Чому пивні кухлі у формі черепа вважалися кращим подарунком на випускний

249


Уявіть собі кінець 1800-х років у Німеччині. Ви закінчуєте медичний університет. У вас є академічна мантія, підручники з анатомії і ваш вірний череп. Ви тримаєте його за кістяну ручку, піднімаєте верх і радісно співаєте разом з друзями: Gaudeamus igitur, juvenes dum sumus!
Коротше кажучи: «Будемо радіти і жити, поки ми молоді!»
Так, череп, який ви тримаєте в руці, — це пивний кухоль. Тільки замість мозку пиво. Вони були популярні наприкінці 19 — початку 20 століття в Німеччині, особливо в Тюрінгії. Їх точне походження невідомо, але, судячи по поширеності, вони були дуже популярні.
Почему пивные кружки в форме черепа считались лучшим подарком на выпускной интересное,история,факты,шок
Жоден виробник не був так тісно пов’язаний з гуртками-черепами, як Ернст Боні, чий фарфоровий завод в місті Рудольштадт виготовив більше дюжини різних їх варіантів.
Найвідоміша серед них — «череп на книзі». Під самим черепом лежала книга з традиційними студентськими застільними піснями. Головна з пісень — Gaudeamus Igitur — чиї вступні слова написані на книжковій обкладинці.
Крім того, кухоль прикрашала музична скринька, з якої звучала ця пісня. Завдяки цим особливостям пивний кухоль ставала популярним випускним подарунком у всіх областях Німеччини. Її дарували не тільки майбутнім медикам, але всім іншим студентам.
Почему пивные кружки в форме черепа считались лучшим подарком на выпускной интересное,история,факты,шок
Інший виріб фабрики Боні — дволикий череп. З одного боку правильний череп людини, з іншого — череп диявола. І ручка, за яку тримали, була не просто кістяною ручкою, а парочкою згорнувшихся змій. Цей змієподібний тримач був очевидною відсиланням до «кадуцею» — жезлу бога Гермеса. Обплетений зміями міфологічний жезл Гермеса набув значення як медичний символ. Таким чином пивний кухоль мала пряме відношення до медиків і лікарів. Інші виробники порцеляни також пробували свої сили у виготовленні подібних предметів, але ніхто не досяг таких успіхів як Е. Боні. Деякі виробники кераміки в горах Вестервальда також робили унікальні пивні кухлі у вигляді черепа, але в набагато менших кількостях і незначних варіаціях.
Почему пивные кружки в форме черепа считались лучшим подарком на выпускной интересное,история,факты,шок
Такі гуртки зберігаються в Художньому музеї Мілуокі.
Творчість авторів цих творів не обмежується темами людської анатомії. Деякі з них виглядають як співають свині, ельфи, політичні діячі, такі як Отто фон Бісмарк.
Музей пов’язує розвиток виробництва цих предметів з технічними досягненнями промислової революції, яка дала можливість випускати кераміку у великих масштабах і різної форми. Виробники могли дозволити собі експерименти.
Почему пивные кружки в форме черепа считались лучшим подарком на выпускной интересное,история,факты,шок
Людям завжди подобалося пити пиво з черепів. В цьому була особлива бравада. Найдавніші зразки посуду з черепів були знайдені археологами в печері Гофа (Англія). Вік кісток,з яких вони були зроблені, становив 14 700 років. Ця печера була одним з перших місць в Європі, відомих історикам, куди повернулися люди після закінчення льодовикового періоду.
Докладне вивчення кісток показало, що останки предків експлуатувалися стародавніми людьми в якості посуду. Палеонтологи прийшли до висновку про те, що наші предки не соромилися робити миски з черепів. Майбутню посуд обробляли ніж щось типу стамески, щоб вона була і рівна та зручна.
Залишилося незрозумілим коли саме використовувалися ці черепи — тільки під час релігійних дій або у звичайному житті теж.
Говорячи про чаші з черепів, не можна не згадати про великому князю київському Святославу Игоревиче. «Повість временних літ» донесла до нас такі рядки:
Коли настала весна, прийшов Святослав у пороги, і напав на нього Куря, князь печенізький, і вбили вони Святослава, і взяли голову його, і з черепа його зробили чашу, і пили з неї.
Почему пивные кружки в форме черепа считались лучшим подарком на выпускной интересное,история,факты,шок
Ханові Круму підносять чашу, виготовлену з черепа імператора Візантії
Східні народи також не гребували таким звичаєм. Збереглося повідомлення про те, що 25 липня 811 року сталася велика битва на Вырбишском проході через Балкани між військами під командуванням хана Крума і візантійськими воїнами на чолі з імператором Никифором I. Візантійці були розбиті, Никифор I потрапив у полон. Йому відрубали голову на очах хана Крума, потім насадили на кол. Болгари зробили з черепа візантійського імператора кубок, оздоблений сріблом. Хан Крум дуже цінував його, любив показувати послам.
Але нам більше подобаються пивні кухлі фарфорові. Вони якось симпатичніше.