«Аврора» замінить «Андроїд». Холодна війна операційних систем

241

Продукти для внутрішнього споживання
Торгова війна США та американських IT-корпорацій з китайською компанією Huawei набирає обертів. В середині травня 2019 року агентство Reuters повідомило про те, що Міністерство торгівлі США прийняло рішення внести китайську телекомунікаційну компанію Huawei, а також 70 пов’язаних з нею фірм у чорний список. Це накладає на відомого виробника смартфонів ряд істотних обмежень, серед яких неможливість придбання технологій і компонентів американських виробників без схвалення з боку американського уряду. Обмеження накладається і на операційну систему для мобільних пристроїв Android від компанії Google. Можливість відключення пристроїв Huawei від операційної системи Android ініціювала новий виток обговорень про необхідність розробки російської системи для мобільних пристроїв.

Китайська компанія до подібного розвитку подій виявилася готова, що не дивно, враховуючи, що конфлікт з США розвивається не перший місяць і почався ще в серпні 2018 року. Саме тоді продукцію китайського виробника Huawei заборонили використовувати у всіх державних відомствах США, прийняли заборону на законодавчому рівні в рамках Закону про національну оборону. В Huawei вже тоді зрозуміли, чим це загрожуватиме в подальшому, активізувавши роботи по створенню власних процесорів для мобільних пристроїв і операційної системи. Про те, що така ОС готова і в разі необхідності зможе замінити Windows і Android за подальшого погіршення відносин з США, китайський виробник заявив у березні 2019 року. В Росії власної повноцінної заміни Android просто не існує, а єдиною близькою ОС, яка може в перспективі претендувати на цю роль, виступає система, що отримала назву «Аврора».
У той же час нова китайська ОС гарантовано залишиться продуктом для внутрішнього споживання, нехай і в країні з населенням більше 1,3 мільярда людей. Ніхто з експертів не вважає, що хоч якась китайська операційна система в змозі вийти на ринки за межами Піднебесної. Це легко пояснюється тим, що сучасний ринок мобільних пристроїв давно поділили дві американські компанії, і на 99 відсотках усіх гаджетів на планеті встановлені або система Android компанії Google, або система iOS від компанії Apple.
«Аврора» заменит «Андроид». Холодная война операционных систем геополитика
Навіщо Росії своя операційна система?
Санкційна політика США щодо Росії ні для кого не секрет. Сьогодні відносини Москви і Вашингтона знаходяться, мабуть, на найнижчій точці за пострадянський період історії нашої країни. Такий напруженості на всіх рівнях не спостерігалося з часів закінчення холодної війни. У цьому зв’язку завжди є імовірність того, що чергові санкції та обмеження можуть торкнутися і сфери телекомунікаційних та інформаційних технологій.
Власну думку на цей рахунок вже висловив депутат Державної думи від ЛДПР Андрій Луговий. Коментуючи ситуацію з китайською компанією Huawei, депутат зазначив, що нашій країні саме час зайнятися розробкою вітчизняної операційної системи для смартфонів. Варто відзначити, що Луговий є співавтором досить гучного законопроекту про стійкості Рунета, в самому Рунеті цей закон більше відомий як закон про ізоляцію російського Інтернету. Примітно, що фракція ЛДПР у Держдумі голосувала проти ухвалення закону, за винятком самого Лугового. Одноголосно даний закон підтримали лише депутати «Єдиної Росії».
На думку Андрія Лугового, заборони з боку США можуть завдати шкоди не тільки компаніям і представникам бізнесу, але і кінцевим користувачам.
«Необхідно враховувати таку практику. В обстановці завданням держави, яка поважає себе і дбає про своїх громадян і власної безпеки, стає розробка та подальший розвиток власних програмних продуктів, операційних систем і всього того, що необхідно людям для роботи в Інтернеті»,
– зазначив російський депутат.
Думку Лугового про те, що Росії необхідна власна ОС для мобільних пристроїв, поділяють і деякі експерти. Серед них Наталія Касперська, яка є директором групи компаній InfoWatch. Коментуючи ситуацію інтернет-виданню «Рідус», Касперська зазначила, що ситуація з компанією Huawei – це наочний приклад того, чому Російської Федерації необхідна власна операційна система.
«Аврора» заменит «Андроид». Холодная война операционных систем геополитика
Власна мобільна операційна система (МОС) в Росії сьогодні є, не так давно вона офіційно отримала назву «Аврора». Розробка і впровадження подібної системи є превентивним заходом з боку Росії з розрахунком на можливість подальшого санкційного тиску з боку Вашингтона. Сверхбюджетные смартфони від вітчизняних виробників, які продаються на російському ринку під брендами Texet, Explay, 4Good, Highscreen, Inoi, працюють практично виключно на операційній системі Google. При цьому подібними бюджетними пристроями часто користуються працівники сфери послуг, наприклад кур’єри або працівники служб таксі. Якщо припустити, що з Росії одномоментно зникне Android, а також з усіма сервісами Google, це може стати причиною численних збоїв у роботі, збільшення витрат і втрати прибутку компаніями. Реалізації такого сценарію не хоче ніхто.
Назустріч північної «Аврорі»
Єдина російська мобільна операційна система не так давно отримала нову назву «Аврора», раніше вона була відома як Sailfish і саме під цим позначенням проходила всі сертифікаційні заходи, в тому числі повчила сертифікат відповідності ФСБ Росії у вересні 2016 року. У реаліях сьогоднішнього дня «Аврора» є єдиним варіантом імпортозаміщення програмного забезпечення і однією з найбільш захищених ОС на російському ринку.
Єдина російська операційна система, що входить до реєстру вітчизняного програмного забезпечення, дійсно має північні коріння. Мобільна ОС Sailfish є продуктом співробітників фінської компанії Jolla, яку, в свою чергу, заснували колишні працівники фінського телекомунікаційного гіганта ринку Nokia. Ще в 2016 році партнером фінської компанії стало російське ТОВ «Відкрита мобільна платформа», а в 2018 році 75 відсотків акцій розробника операційної системи викупив «Ростелеком». Тоді ж було прийнято рішення про те, що російська операційна система повинна отримати російське назву.
«Аврора» заменит «Андроид». Холодная война операционных систем геополитика
Інтерфейс «Аврори»
Сьогодні за розробку даної операційної системи відповідають ТОВ «Відкрита мобільна платформа», і ТОВ «Вотрон», що входять в групу «Ростелеком». Вважається, що за кілька останніх років у розробку і доведення даної ОС було вкладено більше трьох мільярдів рублів. Як відзначають в «Ростелекоме», мобільна операційна система «Аврора» володіє стандартним набором функцій для подібних ОС – керування дзвінками, повідомленнями, контактами користувача, браузер, поштовий клієнт, диктофон, камера, галерея, замітки, таймер, календар і інші функції. За даними «Ростелекома», сьогодні на різній стадії підготовки і проведення тестування мобільних пристроїв та іншого обладнання з встановленою МОС «Аврора» знаходяться проекти з 10 компаніями і відомствами.
За запевненням розробників, російська МОС забезпечує функціонал віддаленого робочого місця: захищений доступ до месенджерів, електронною поштою, різних інформаційних систем. «Аврора» може працювати в корпоративному хмарі та в системі електронного документообігу із застосуванням кваліфікованої електронного підпису. На етапі тестування знаходяться різні загальнокорпоративні сервіси і додатки, до яких відносять навігаційну систему, сервіс, призначений для віддаленого проведення нарад, програми для швидкої обробки і розпізнавання графічних матеріалів.
В першу чергу «Аврора» – це продукт ринку B2G (business-to-government), і в цьому його основна відмінність від операційної системи Android, яка призначена для комерційного ринку і простих користувачів. «Аврора» не створювалася і не адаптована для побутового сегмента використання. Її основні споживачі, державні структури. Для представників державних компаній, великого бізнесу, співробітників МВС і Міноборони це вже готова система, яка забезпечить їм стійкий зв’язок і систему комунікацій в екстрених випадках.
Під систему немає додатків
Але під цю систему не існує додатків. Процес написання софта для нової операційки сьогодні перебуває лише на початковій стадії. А без додатків операційна система абсолютно марна для простих громадян.
«Аврора» заменит «Андроид». Холодная война операционных систем геополитика
Планшет Aquarius NS208, який може працювати під управлінням «Аврори», представлений у Иннополисе 22 травня 2019 року
Це розуміють і розробники, які спочатку не планували конкурувати на ринку з операційними системами iOS і Android. Основна задача полягала в створенні сучасних корпоративних смартфонів, планшетів та інших гаджетів з програмним забезпеченням російської розробки. Однак якщо проти Росії будуть введені якісь санкції в IT-сфері, технології «Аврори» можна буде перенести на ринок цивільних пристроїв і на смартфони звичайних росіян.
Гарантія захисту державної
Експерти відзначають, що перевагою МОС «Аврора» можна назвати зберігання даних користувачів операційної системи на вітчизняних серверах. Це гарантія захисту державної інформації і стійка робота корпоративної, державної і цивільної комунікаційної інфраструктури в Росії.
Звичайно, переважна більшість жителів Росії сподівається на «відлига» у відносинах з США і поліпшення відносин між двома країнами, але в разі подальшого загострення і похолодання у відносинах Москви і Вашингтона жителі країни можуть розраховувати на те, що зможуть користуватися власними гаджетами в повному обсязі.
Принаймні, «Ростелеком» уже почав залучати розробників програм та ігор для того, щоб вони писали софт для «Аврори», роблячи ОС більш орієнтованою на простих росіян.
Автор:Сергій Юферев