«Avizo Hella»: що стало з особистої яхтою Гітлера

283

Серед кораблів, чия історія овіяна щільним туманом міфів і легенд чільне місце займає «Ангара» в ряді публікацій іменована особистої яхтою Гітлера. Це помилкова думка. Фюрер, дійсно, бував на цьому судні, але створювалося воно зовсім для інших цілей.

Штабне судно «Avizo Hella».
На сьогоднішній день певна плутанина присутня навіть у назві корабля. Справа в тому, що «Ангарой» судно стало після закінчення Другої Світової війни, яка дісталася радянським морякам по репарації.
Першою назвою корабля після його спорудження стало «Avizo Hella», що в перекладі на російську мову означає «та, що Біжить по хвилях». При цьому створювалося судно аж ніяк не для романтичних морських прогулянок керівництва Третього Рейху, а з цілком практичними, важливими для функціонування німецького військового флоту цілями.
Будівля судна почалася 23 листопада 1937 року на верфі Штулькен-Зон в Гамбурзі. З самого початку корабель призначався для управління підводними силами військово-морських сил Третього рейху. На воду «Avizo Hella» спустили 28 грудня 1938 року, а в 1940-му передали в експлуатацію керівництву Крігсмаріне під командуванням капітана Пауля Шульца.
Корабель був створений за останнім словом науки і техніки тих років, мав потужну радіоапаратуру, новітнє навігаційне обладнання, а також здатність розвивати швидкість до 21 вузол. Судно було оснащене: 105 мм знаряддям, 37 мм кулеметом і 20 мм здвоєним зенітним автоматом, а його екіпаж складався з 108 осіб. При цьому, враховуючи той факт, що судно було командним, воно мало просторі комфортабельні каюти для повноцінної роботи і відпочинку штабних працівників, а також особливу ртутну подушку для стабілізації під час хитавиці.
«Avizo Hella»: что стало с личной яхтой Гитлера   Интересное
Яхта Гітлера.
Оскільки судно з перших днів свого існування призначалася для керування підводним флотом Німеччини, виникає питання, звідки з’явилася інформація, що «Avizo Hella» була особистої яхтою Адольфа Гітлера?
Диму без вогню не буває. Оскільки корабель був штабним, на ньому під час великих урочистих заходів неодноразово зупинялися перші особи Третього Рейху . На борту судна в різний час були помічені: Адольф Гітлер, Герман Герінг, Мартін Борман, Генріх Гіммлер і Рудольф Гесс.
Але було б помилкою стверджувати, що Адольф Гітлер або хтось з його оточення використали цей корабель в особистих цілях. Достовірно відомо лише про один випадок плавання фюрера на даному судні. У травні 1941 року «Avizo Hella» доставила Адольфа Гітлера на борт лінкора «Бісмарк», де фюрер мав виголосити урочисту промову, а потім повернула його назад на берег. Наскільки відомо, більше на борт «Avizo Hella» Гітлер не піднімався.
Цей епізод і численні фотографії дали привід до поширення чуток про те, що «Avizo Hella» — особиста яхта Гітлера, развозящая його на урочисті заходи. Пізніше, в роки Другої Світової війни, гросс-адмірал Деніц підніс судно в дар Беніто Муссоліні, який перейменував корабель «Adolf Hitler».
У складі Чорноморського флоту.
Після закінчення Другої світової війни в 1945 році за рішенням Союзницької комісії по репарації судно було передано Радянському Союзу. 20 січня 1946 року з нього зняли озброєння і перейменували в «Байкал».
Спочатку радянське командування ВМФ СРСР хотів передати судно до складу Чорноморського флоту, але потім рішення було змінено і судно залишилося на Балтиці. В цей час з 1946 по 1949 рік «Байкал» здійснив кілька тривалих походів на Північ. Корабель пройшов навколо Скандинавії, відвідав Нову Землю і зробив кілька заходів у порти Північного морського шляху.
Але в 1949 році командування «Байкалу» несподівано отримало наказ, попрямувати в Чорне море для входження до складу Чорноморського флоту. У 1960-му році судно в черговий раз змінило свою назву на «Ангара», ставши прогулянкової яхтою уряду СРСР та його іноземних гостей. На борт «Ангари» піднімалися: В. М. Молотов, Н.А. Булганін, Н.С. Хрущов, Мухаммед Захір Шах, Індіра Ганді і багато інші офіційні особи.
«Avizo Hella»: что стало с личной яхтой Гитлера   Интересное
Корабель управління «Ангара».
Під час служби у складі Чорноморського флоту «Ангара», дійсно стала неофіційним прогулянковим судном для ВІП-персон. Неодноразово судно брало участь у зйомках радянських художніх фільмів, серед яких можна зазначити: «Нейтральні води», «Сім криків в океані», «Звільнення на берег», «Два капітана». У 2003 році «Ангару» вивели зі складу військового флоту нашої країни.
Автор: Дмитро Соколов.