Астрономи виявили гігантську порожнечу в космосі

90

Простір між зірками не зовсім порожній, як нам здається. У темряві пливуть тонкі і не такі вже тонкі хмари газу і пилу.

Область космосу на відстані близько 700 світлових років – дивовижний виняток. Там, серед сузір’їв персея і тельця, астрономи виявили велику сферичну порожнечу діаметром більше 500 світлових років. По його периметру знаходяться молекулярні хмари персея і тільця – щільні хмари з холодного газу і пилу, в яких утворюються зірки.

Вона називається оболонкою пер-тау, і здається, що вона є продуктом принаймні одного гігантського вибуху наднової зірки мільйони років тому. Ймовірно, це явище стиснуло і викликало зіркоутворення в двох молекулярних хмарах.

“сотні зірок утворюються або вже існують на поверхні цього гігантського міхура“, – сказав астрофізик-теоретик шмуель біалі з гарвард-смітсонівського центру астрофізики (cfa).

“у нас є дві теорії – або одна наднова вибухнула в ядрі цього міхура і виштовхнула газ назовні, утворюючи те, що ми тепер називаємо “сверхоболонкой персея-тельця“, або серія наднових, що виникла протягом мільйонів років, створила її з плином часу“.

Картографування об’єктів у космосі-непросте завдання. У двох вимірах це досить просто, але третій вимір – глибина – вимагає трохи більше роботи. У нас є кілька способів зробити це, але в наших знаннях є прогалини, і залишається багато невизначеностей.

Для дослідження молекулярних хмар персея і тельця дослідники використовували дані супутникової обсерваторії європейського космічного агентства gaia, яка з 2013 року працює над створенням тривимірної карти галактики чумацький шлях з максимально можливою деталізацією і високою точністю. Це один з найпотужніших інструментів, який ми маємо, щоб допомогти нам зрозуміти архітектуру – і, отже, історію-нашої рідної галактики.

Ці дані були проаналізовані за допомогою програмного забезпечення для візуалізації, званого клеєм, яке дозволяє вченим створювати інтерактивні 3d-візуалізації. Виходячи з цього, астрономи змогли побудувати тривимірні карти газу в цих та інших молекулярних хмарах, які були опубліковані в окремій статті .

” ми могли бачити ці хмари протягом десятиліть, але ми ніколи не знали їх справжню форму, глибину або товщину. Ми також не були впевнені, наскільки далеко були хмари”,-сказала астроном кетрін цукер, також з гарвард-смітсонівського cfa.

“тепер ми знаємо, де вони знаходяться, з похибкою всього 1 відсоток, що дозволяє нам розрізнити цю порожнечу між ними“.

Згідно з аналізом команди біалі, майже сферична порожнеча, ймовірно, є результатом потужного вибуху наднової, посилаючи ударну хвилю у всіх напрямках в міжзоряний простір. У міру того, як ця ударна хвиля розширюється, вона штовхає і стискає матеріал в міжзоряному середовищі, піднімаючи його вгору, утворюючи сферичну оболонку.

За словами вчених, це також показує, як молекулярні хмари можуть викликати зіркоутворення.

міхур пер-тау, вид збоку harvard&smithsonian

“є багато різних теорій про те, як газ перебудовується, утворюючи зірки“, – сказала цукер.

“у минулому астрономи перевіряли ці теоретичні ідеї за допомогою моделювання, але це перший раз, коли ми можемо використовувати реальні, а не змодельовані тривимірні зображення, щоб порівняти теорію з спостереженнями і оцінити, які теорії працюють найкраще“.

Вважається, що зіркоутворення відбувається, коли більш щільна область в молекулярному хмарі колапсує, обертаючись, під дією власної сили тяжіння. Коли ударна хвиля від наднової зірки поширюється в простір навколо неї, вона може піднімати газ в міжзоряному середовищі, утворюючи молекулярні хмари з щільними областями, які потім починають формувати зірки.

Це те, що, на думку команди, сталося з пер-тау. Їх реконструкція передбачає, що між 6 і 22 мільйонами років тому в міжзоряному середовищі утворилася порожнина в результаті множинних наднових. Це створило як оболонку, так і молекулярні хмари персея і тельця. В даний час міхур більше не здається розширюється – тепер він служить пам’ятником космічному кругообігу життя.

“це демонструє, що коли зірка вмирає, її наднова зірка генерує ланцюг подій, які в кінцевому підсумку можуть призвести до народження нових зірок”, – сказав бялі.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що .